Ako vyzerá štedrovečerný stôl pri ochorení menom fenylketonúria?

S vianočnými sviatkami sú spojené mnohé tradície a zvyky, ktoré rôzne kultúry slávia po celom svete. Jednou z týchto tradícií je aj príprava a konzumácia špeciálnych jedál pre celú rodinu. Avšak pre niektorých ľudí s fenylketonúriou môže byť takáto sviatočná večera náročná a musia sa vyhýbať mnohým pochúťkam. Ako to vyzerá na Vianoce s človekom, ktorému robí problémy práve PKU?

vianočný stromček

Väčšina slovenských rodín má počas vianočných sviatkov tradíciu prípravy a pečenia špeciálnych jedál, ktoré sa začínajú plánovať minimálne týždeň pred týmito sviatkami, kedy sa stretávajú s rodinou a užívajú si spoločné chvíle. Väčšinou sa pripravuje bohaté a chutné jedlo, ktoré si každý môže vychutnať. Niektoré rodiny sa musia však pri príprave sviatočného menu zamerať na osobitné potreby ich členov, ktorí majú zdravotné obmedzenia, ako je napríklad fenylketonúria.

Pre pripomenutie:

  • PKU je genetická porucha, ktorá bráni telu spracovať a odstraňovať aminokyselinu fenylalanín, ktorá je súčasťou mnohých potravín
  • je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí, aby bola vianočná večera pre týchto ľudí zdravá a bezpečná
rodina sediaca za štedrovečerným stolom

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom článku, pre ľudí s PKU je dôležité dbať na nízky obsah bielkovín vo svojom jedálničku. Vianočné menu môže byť pre nich obzvlášť výzvou, pretože väčšina tradičných jedál obsahuje vysoké množstvo bielkovín. Preto sa mnohé rodiny rozhodujú používať náhradné ingrediencie alebo recepty s výživovými náhradami, ktoré obsahujú nízkobielkovinové zložky.

Okrem oblátiek s medom a cesnakom, ktoré sú pre mnoho rodín neodmysliteľnou súčasťou počas večere, sa v kuchyni často podávajú tradičné jedlá, ako je kapustnica, bryndzové halušky alebo kapor. Pre ľudí s PKU môžu byť tieto jedlá príliš bohaté na bielkoviny, ale existujú rôzne spôsoby, ako ich prispôsobiť ich potrebám. Napríklad sa dá kapustnicu variť bez mäsa, ale s množstvom zeleniny a hríbov, ktoré obsahujú menej bielkovín.

Je dôležité, aby ľudia s PKU vedeli, že aj napriek obmedzeniam ich strava môže byť pestrá a chutná. Existuje množstvo kreatívnych a chutných receptov, ktoré sú vhodné aj pre nich a môžu byť súčasťou vianočného stola. Vianoce sú predsa o rodine, láske a zdieľaní, a to sa nezmení ani v prípade, že máte obmedzenú stravu.

Prajeme Vám všetkým pokojné a šťastné Vianoce v kruhu Vašich najbližších a nech Vás sprevádza zdravie, radosť a úspech v novom roku. Tým, ktorí žijú s PKU, prajeme veľa trpezlivosti a sily v boji s touto chorobou a aby ste našli radosť v každom malom víťazstve.