Čo Je To PKU?

Čo Je To PKU?

PKU (fenylketonúria) je zdedený stav, keď telo má problémy s rozpadom konkrétneho stavebného bloku proteínov (aminokyselín) nazývaných fenylalanín (Phe). Phe sa nachádza vo všetkých potravinách obsahujúcich proteíny a môže sa tvoriť v krvi, čo spôsobuje poškodenie mozgu. Sledovaním špeciálnej nízkej hladiny fenylalanínu (nízke množstvo bielkovín) sa hladiny Phe môžu udržiavať v odporúčanom rozmedzí, aby sa zabránilo / minimalizovalo poškodenie.

Okrem potreby špeciálnej stravy je osoba s PKU dokonale zdravá. Ak jedia nesprávne jedlá, nebudú okamžite choré, avšak problémy sú pravdepodobne / môžu nastať dlhodobo. Ako človek nemôže prekonať PKU, udržiavanie nízkej bielkovinovej stravy pre život je dôležité pre dobré zdravie.

Čo je nízka fenylalanínová diéta?

Nízka fenylalanínová (Phe) dieta pozostáva zo štyroch častí. (Váš dietetik odporúča množstvo každej z týchto štyroch častí, ktoré by mala mať osoba a ako často ju majú mať).

1. Potraviny s nízkym obsahom bielkovín / Phe

Potraviny s nízkym obsahom bielkovín je možné rozdeliť na 2 skupiny:

i. Tie prirodzene nízke v bielkovinách, ako sú:

• Ovocie a niektoré druhy zeleniny
• Tuky a oleje
• Niektoré sladké sladké potraviny

ii. Špeciálne vyrobené potraviny s nízkymi bielkovinami.

• Tieto špeciálne potraviny obsahujú zmesy s nízkym obsahom bielkovín, cestoviny, ryžu, náhrady mlieka a chleby, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v našom Loprofin Range.

Tieto potraviny je možné konzumovať v normálnych množstvách.

2. Potraviny obsahujúce malé množstvá bielkovín / Phe

Niektoré potraviny obsahujú malé množstvo bielkovín (a preto Phe) a môžu byť povolené v strave PKU. Dietetik môže odporučiť, či je to bezpečné a koľko má človek jesť. Pri zahrnutí týchto potravín do diéty PKU je bežné, že je potrebné spočítať konzumované bielkoviny počas dňa.

3. Proteínový doplnok bez Phe

Zvyšok výživy človeka bude pochádzať zo špeciálne vyrobených proteínových doplnkov bez Phe, ktoré sú tiež známe ako náhrady bielkovín. Tieto doplnky poskytujú všetky proteíny bez Phe, ktoré človek potrebuje pre zdravý život. Obsahuje tiež vitamíny, minerály a stopové prvky. Váš dietetik odporúča množstvo náhrady / doplnku bielkoviny, ktoré by mal človek mať a koľkokrát to má mať.

4. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín / Phe

Potraviny, ako je červené mäso, kurčatá, ryby, vajcia, mlieko, jogurt, syry, orechy, sójové bôby, tofu, tempeh a fazuľa, sú príliš vysoké v bielkovinách. Potraviny ako bežné cestoviny, chlieb, ryža a škrobová zelenina (zemiaky, kumera, hrach, kukurica atď.) Budú pravdepodobne obmedzené aj v strave. To je miesto, kde môžu byť špeciálne vyrobené nízke bielkovinové možnosti.