Zmena začína v Kuchyni: Odkryte Tajomstvo Výživných Receptov Pre Váš Bezlepkový Novoročný Štart!

5 TOP receptov na raňajkové misky pre celiatikov v Novom roku

S príchodom nového roka 2024 prichádzajú a myšlienky na nové  predsavzatia a ciele. Pre mnohých z nás to znamená zameranie sa na zdravšiu  a ľahšiu stravu a životný štýl. Chceme vám v pomôcť  začať „maličkosťami“ ako sú raňajky a predsa sú tak dôležité v celom našom dni. Bezlepková diéta je jedným z obľúbených spôsobov, ako dosiahnuť tieto ciele, a to nielen pre tých, ktorí majú celiakiu alebo intoleranciu na lepok. V tomto príspevku vám ponúkneme nápady a inšpirácie, ako začať rok 2024 s bezlepkovými raňajkami, ktoré sú nielen zdravšie, ale aj neuveriteľne chutné a zároveň rýchle.  Začnite teda  deň bezlepkovou raňajkovou miskou. Predstavíme vám rôzne spôsoby, ako si pripraviť výživné bezlepkové raňajky, vrátane smoothie misiek a ovsených kaší z bezlepkových alternatív bez toho aby ste ráno v kuchyni strávili hodinu.

Rýchle bezlepkové raňajky môžu byť rovnako chutné a uspokojujúce ako ich lepkové verzie. Tu je niekoľko nápadov, ako si môžete pripraviť výživnú a chutnú bezlepkovú raňajkovú misku:

Bezlepková kaša z ovsených vločiek

1. Bezlepková ovsená kaša:  Použite bezlepkové ovsené vločky  a zalejete ich horúcim mliekom  alebo jeho rastlinnou náhradou alebo jednoducho použijete horúcu vodu priamo z rýchlovarnej kanvice. Pridajte obľúbené ovocie, ako sú banány, jablká či čerstvé hrušky alebo bobuľové ovocie. Ochutíte škoricou, vanilkovým extraktom alebo medom.  Na zvýšenie nutričnej hodnoty pridajte oriešky alebo semienka, napríklad mandle, vlašské orechy alebo chia semienka. (doba prípravy do 5 minút)

Smoothie

2. Smoothie miska:  Vytvorte husté smoothie z mrazenej zeleniny a ovocia, ako sú špenát, banány alebo lesné plody.  Ako tekutý základ  použite mandľové mlieko, kokosové mlieko alebo inú bezlepkovú alternatívu. Pridajte proteínový prášok, ak chcete zvýšiť obsah bielkovín.  Nalejte smoothie do misky a ozdobte orechami, kokosovými hoblinkami, semienkami (napr. ľanové semienka alebo tekvicové semienka) či sezónne ovocie. (doba prípravy do 5 minút)

Chia pohár

3. Chia puding:  Chia semienka zmiešajte s mandľovým alebo kokosovým mliekom s pridaním extraktu vanilky či medu  a nechajte  odstáť cez noc v chladničke, aby semienka absorbovali tekutinu a vytvorili pudingovú zmes. Ráno pridajte ovocie, orechy alebo kokosové hoblinky pre  chuť podľa vašich predstáv. (doba prípravy večer  vopred , do 5 minút)

Palacinky :

4. Bezlepkové palacinky: – Pripravte cesto z bezlepkovej múky, vajec (alebo náhrady vajca), mlieka(alebo jeho rastl.alternatívy) a kypriaceho prášku či sóda bikarbóny. Na panvici upečte palacinky a po sirupe s čerstvým ovocím, javorovým alebo medom.(doba prípravy do 15 minút)

Quinoa miska s ovocím

5. Quinoa miska:  Uvarte  pol hrnčeka quinoa s  1 a pol hrnčeka vody. Varíme 15-20 minút na miernom plameni.  Pridajte nastúhané čerstvé jabĺčko so škoricou alebo iné ovocie, ako sú hrušky , hrozno,  či na slano so zeleninou, napríklad uhorky . Môžete pridať aj trochu olivového oleja, citrónovú šťavu alebo bylinky pre viac chuti. (doba prípravy do 20 minút)

Ryža v mlieku

6. Ryža v mlieku:  Uvaríte  ryžu v kokosovom mlieku alebo inom rastlinnom mlieku. Pridajte kryštálový cukor alebo iné zdravšie sladidlo a ovocie podľa chuti. Pri príprave bezlepkových raňajok je dôležité zabezpečiť všetky ingrediencie tak, aby ste zabezpečili, že neobsahujú lepok.